S-aveți poftă!
Se afișează postările cu eticheta carne. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta carne. Afișați toate postările
miercuri, 17 august 2011
Zagrebačka
Nu vă minunați prea tare, cred că nu există cuvântul Zagrebačka, probabil l-am inventat stâlcit eu. Dar așa îmi va fi mai ușor să fac referire la acel fel de mâncare pe care l-am avut la o cină prin Croația. Că dacă aș spune cordon bleu ar fi banal. Așadar, pentru azi avem Zagrebački odrezak. Dacă dați o căutare pe net o să vi se spună că există mai multe feluri de a prepara Zagrebački. Poate fi prăjit, ca și cordonul bleu, sau varianta care m-a îmbucurat pe mine, poate fi pus la grătar.
Așadar, se bate carnea de vițel (eu zic că fiind români merge perfect și cu niște carne de porc). Se marinează pentru o oră într-un amestec de iaurt + 2linguri de ulei de usturoi (am pus într-o sticluță ulei și vreo 5-6 căței de usturoi și l-am păstrat în frigider vreo 2 săptămâni) + condimente (sare, piper, paprika iute). Sau în marinata pe care o folosiți voi de obicei. Apoi se încinge grătarul (merge bine și pe tigaia grill), am pensulat grătarul cu ulei de usturoi și am pus pe el pachețelele făcute dintr-o felie de carne de vițel peste care am pus o felie de cașcaval și o felie de șuncă. Aveți grijă ca fiecare pachețel să fie bine închis, altfel cașcavalul se va scurge. Din când în când mai pensulăm cu puțină marinată/ulei+condimente.
Tradițional, la ei se servește cu niște cartofi pai, sau orez sau legume înăbușite. Merg bine și fără (carbohidrații!!!) doar cu o salată ușoară de vară.
S-aveți poftă!
duminică, 3 aprilie 2011
"Ice Cream Sundae" - Romanian style ;-)
Bon Dia! Mi-ați lipsit! Deci bine v-am regăsit! Toată lumea e bine? La noi, acum da. A venit în sfârșit primăvara (vara?), pomii-au înflorit frumos, ziua s-a mărit și ea, ce mai, aproape totul e bine de bine, vorba poetului de după blocuri. Galbena e din ce în ce mai frumoasă, plesnește de bine, are 4 ramuri încărcate cu flori:
Iar sor-sa, Lila, se face și ea la fel de frumoasă (I hope so!).
Pe unghii, vestitorii primăverii au fost înlocuiți de flori delicate de măr sau de vișin, (cine știe să îmi spună și mie :-) ) ca să nu se simtă nou venita Lila stingheră:
Pe unghii, vestitorii primăverii au fost înlocuiți de flori delicate de măr sau de vișin, (cine știe să îmi spună și mie :-) ) ca să nu se simtă nou venita Lila stingheră:
Ce să vă zic? Pe la bucătărie nu prea am mai dat, mai mult din lipsă de timp, ne-am delectat cu minuturi, sau mâncăruri făcute de alții. Azi, fiindcă este 3 aprilie, și fiindcă până și domnul Google și-a pus șorțul de bucătar-cofetar, am decis că e cazul să onorez și eu înghețata de duminică, sau cum îi spune domnul Google, Ice Cream Sundae.
Astfel se face că în cinstea marelui eveniment anunțat de Mr. G am pregătit și eu un sos de-li-ciossss! Din bucățele de carne de porc puse într-o tigaie antiaderentă împreună cu 4-5 ciuperci feliate, 2 cepe tăiate solzișori, un morcov, o țelină mică și un dovlecel dat pe răzătoarea mare. Se distuiesc sub capac, până se simte în bucătărie un miros dumnezeiesc, ce mai trebuie ajustat doar cu un praf de sare, unul de piper, un pic de boia și niște usturoi. Eventual și cu niște verdeață tocată mărunt, cine are. Și dacă pui două-trei "buline" de mămăliguță și picuri deasupra vreo 2-3 linguri cu sosul de carne cu legume ... nu poți decât să fii de acord cu mine că acesta este cel mai românesc stil de American Ice Cream de duminică :-))
S-aveți poftă mare și să vă bucurați de soare!
P.S. Considerați titlul o păcăleală de (
by
Happy
la ora
20:12
4
comentarii
Etichete: carne, ciuperci, faptul divers, low carb, mamaliga, mancare, tocanita
duminică, 6 februarie 2011
Ruladă de carne cu șuncă și cașcaval
Gata cu dezmățul, back to low carbs!
Rapid și de această dată, fiindcă a fost prea frumos azi afară, iarna aproape că se dă bătută!
Amestecăm 500 g carne tocată cu o ceapă și un morcov ras și puțin călite. Adăugăm un praf de paprica și un praf de piper cu lămâie de la firma cu râșnițe. Se întinde un strat din felii de șuncă. Peste șuncă se pune carnea tocată. La mijloc se așează bucăți mai groase de cașcaval. Se rulează carnea în jurul cașcavalului, iar in jurul cărnii se rulează șunca. Nu mai este necesar să adăugați sare, fiindcă rulada își va trage sarea atât din șuncă cât și din cașcaval.
Se dă la cuptor la 180 de grade cam 25 de minute.
Exterior crocant, miez suculent. Delicios de te lingi pe degete!
E bună și rece.
S-aveți poftă!
by
Happy
la ora
17:56
11
comentarii
Etichete: carne, cascaval, decoruri, low carb, mancare, rulada, step by step, sunca
miercuri, 2 februarie 2011
Chiftele cu ou
Habar n-am cum se cheamă mâncarea aceasta, numele ce l-am pus în titlu e doar un nume descriptiv. Dacă vreți să botezați chifteaua, vă rugăm să nu ezitați să ne scrieți pe adresa redacției.
Pozele nu sunt deloc îngrijite, că am stat cu foamea-n gât și cu Sandi pe mess până am izbutit să duc la bun sfârșit rețeta.
Avem nevoie de un castron. Și de o ceapă și-un morcovel (scuză-ma Sandi, dar nu pot scrie morcov, fiindcă atunci nu ar mai fi low carb), pe care îi călim scurt (dadadada, sfârr, sfââârrrr, sfâââââârrrrr!). Punem în castron călitura, carnea tocată, condimentele (sare, piper cu lămâie, un praf de paprica), un ou crud și eventual un cățel de usturoi tocat mărunt. Omogenizăm și acoperim castronul cu film alimentar; dăm la frigider, fiindcă am uitat să fierbem 2 ouă. După ce s-au fiert, le decojim și îmbrăcăm fiecare ou în carne. Cu mâinile ude, îi dăm formă rotundă, eu aș spune de gomboți, dacă îmi dați voie. Așezăm chiftelele în tavă și le coacem cam 25 de minute în cuptor preîncălzit la 180 de grade.
Au fost bune cu castraveți acri. Mergea și-un gogoșar sau un buchet de conopidă. Dar s-au isprăvit, așa că ne mulțumim cu ce avem.
Și fiindcă am auzit că avem cititori care nu mai mănâncă, din partea redacției le oferim hrană pentru suflet - expoziția de artă etnografică "Iată ce pot face două mâini dibace":
Și fiindcă am auzit că avem cititori care nu mai mănâncă, din partea redacției le oferim hrană pentru suflet - expoziția de artă etnografică "Iată ce pot face două mâini dibace":
![]() |
| Peisaj de iarnă sau Horincă de Maramureș |
![]() |
| Așteptând primăvara |
S-aveți poftă!
P.S. Rog (și) pe această cale un om de bine să binevoiască să mai treacă pe la bucatărie și să mai ascută cuțitele. Mulțumim anticipat. (Vezi că mai sunt cuțite și în primul sertar lângă chiuvetă).
joi, 27 ianuarie 2011
Piept de pui la tigaie cu sos de smântână
Rapid, rapiduleț, că nu avem prea mult timp. Inspirație de la Euforia.
Două bucăți de piept de pui se pun la prăjit în tigaia antiaderentă. Se prăjește rapid pe toate părțile. Apoi se adaugă bucățele de șuncă de casă și se lasă să se pătrundă gusturile. Sărăm doar dacă mai este nevoie, dat fiind faptul că șunca de casă este destul de sărată. Când e gata carnea, se ia tigaia de pe foc. Se dă la o parte carnea, iar în saftul rămas se adaugă 1 cățel de usturoi tocat mărunt, și 2-3 linguri de smântână. Se omogenizează și se pune din nou la foc foarte mic, având grijă să nu se taie sosul. Piperăm.
Demențial!
miercuri, 19 ianuarie 2011
Tocăniță rapidă
E bună. Și se face rapid. Cel mai mult durează marinarea cărnii. De fapt eu am pus carnea la marinat încă de aseară. Marinata a fost făcută din ce-am găsit prin frigider: 1 pahar mic de iaurt, 1 cățel de usturoi, sare, piper cu lămâie, și niște ardei uscat. Se ameastecă toate acestea cu carnea tăiată cubulețe și se pun într-un castron cu capac care se va da la frigider. A doua zi, carnea aproape că a absorbit marinata. O ceapă se taie solzișori. Într-o tigaie antiaderentă se pun cubulețe mici de bacon afumat, care se lasă să se prăjească bine. Se adaugă ceapa, carnea și 1 conservă de ciuperci. Se perpelește pe foc până scade zeama. Se mai potrivește de sare. Totul a durat vreo 15-20 de minute, carnea e fragedă și se desface fâșiuțe-fâșiuțe.
Perfectă pentru o după-masă tihnită.
S-aveți poftă!
duminică, 16 ianuarie 2011
Supă cu găluște de carne
(Low carb)
De mâine, fiindcă e luni încep să evit carbohidrații, deci la revedere cartofi, la revedere fornetti, la revedere, la revedere. Așa că, pentru mâine am pregătit o supă cu găluște carne. Nu e mare filosofie, deja mă știti că nu exagerez cu statul în bucătărie, decât dacă e mama pe la mine și atunci o țin mai mult de povești, decât să o ajut la treabă... dar să lăsăm vorbăria, și să vedem ce e cu zeama.
Pentru supă avem nevoie de:
![]() |
| O bucată de rasol de mânzat |
![]() |
| Legume: ceapă, păstrânac, morcovi, ardei, țelină, dovlecel, conopidă |
Vă dau acum pontul bunică-mii: când te apuci să faci o supă, pune ceapa cu tot cu coajă în oală. O coci puțin și va da și culoare dar și dulceață supei. Așa am făcut!
Când s-a perpelit ceapa, se adaugă apă și carnea de mânzat. Se da un clocot. Apoi se adaugă legumele: ardeiul tăiat în două și curățat de semințe, morcovii, păstrânacul, țelina. Când carnea e aproape fiartă se va adăuga și dovlecelul. Nu vă mai spun de regula aia cu "se spumează" supa...
Până se fierbe supa pregătim găluștele de carne. Vreo 300 g de carne tocată, un ou, o ceapă mică, condimente.
N-am nici un cartof în supă, dar m-am gândit că merg condimentele pentru cartofi:
Omogenizăm frumos tot amestecul și apoi îl lăsăm deoparte.
Pregătim și buchețelele de conopidă, ca să avem în supă și "găluște" albe.
Când au fiert legumele și carnea de vită, se strecoară supa într-o altă oală. Când începe să clocotească se pun în supă găluște făcute din carnea tocată (un fel de perișoare, fiindcă lipsește orezul nu o să-i spun perișoare, ci găluște de carne). Ah! Și buchețelele de conopidă! Curând găluștele de carne se vor ridica. Asta e semn că sunt fierte. Le mai lasăm un clocot, sau chiar două.
Potrivim de sare, eventual condimente. Presărăm verdeață și așteptăm nerăbdători ca supa să se răcorească.
Să aveți poftă!
P.S.
Fiindcă azi a fost o zi de primăvară (soare frumos, lume la plimbare) merită să v-o arăt pe Galbena:
by
Happy
la ora
21:12
6
comentarii
Etichete: carne, conopida, low carb, mancare, step by step, supe/ciorbe
duminică, 12 decembrie 2010
Varză-n pături
Nimic deosebit.
Doar că, am mâncat atâția cartofi la BD, încât acum mă sim(p)t datoare să-i pregătesc și eu ceva. M-am tot gândit eu, m-am tot frâmântat, și m-am decis să-i dau și eu o ... varză. O varză-n pături. Sunt precisssssă că că mulți o cunoașteti, probabil sub forma de varză a la Cluj, dar vă zic eu că de fapt e cât se poate de personalizată, conform gusturilor mele puțin cam carnivore (păi da, cartofii cu ce merg cel mai bine? cu carne, evidentos!! ). Așadar, avem nevoie de o căpățână de varză (merge și murată, dar atunci n-ar mai fi ca în Ardeal, unde influiențele austroungare ne spun că mâncarea musai să aibe un gust dulceag), 2 cepe mari sau potrivite (cum vă place de dulce), 1 kilogram de carne de porc tocată, vreo 300 de grame de șuncă afumată (voi cam puneți bacon, dar eu vă zic că mai bun iese cu șoancă de casă), 50-100 de grame de slănină afumată, și niște cârnaț, de asemenea afumat (nu știu cât, dar apreciați și voi). Mai trebuie vreo 2 ouă și vreo 3 linguri sănătoase de smântână (nu vă zgârciți, aici nu aveți voie să vă gândiți la colesterol, da?!). Ah și vreo câteva felii de brânză topită. Și nu vă mai zic de sare, piper și păprică (boia) fiindcă e evident că varza le cere. După cum mai cere și 1-2 foi de dafin și-un damf de cimbru și mărar, dacă vă place.
Cum facem mai departe? Începem cu cele două cepe, le tocăm și le punem pe fiecare în câte o tigaie/ ceaun. Într-o tigaie adăugăm varza tocată fideluță, mirodeniile și vreo 2 căni de apă și o clotim cât să se înmoaie. În cealaltă tigaie adăugăm carnea tocată și mirodeniile pe care credți voi că s-ar potrivi. Și-o dăm la foc.
Între timp, trebuie să pregătim tava în care vom aranja "păturile". Tava-i musai să fie cât mai înaltă. Se tapetează cu un strat de șoancă. Adică asta-i prima "pătură". A doua "pătură" va fi jumătate din varza opărită din prima tigaie. Se pune-n tavă cu paleta cu găuri, că să se scurgă cât mai multă zeamă. Se presează cu paleta, ca să fie "pătura" cât mai bine așezată. Apoi vine o a treia "pătură", făcută din carnea tocată călită-n tigaia no. 2. Și "pătura" de carne trebuie presată cu paleta. Și vine rândul unei noi "pături" de varză (tigaia no.1). Se presară cu feliuțe subțiri de slănină afumată și felii subțiri de cărnaț. Se dă la cuptor pentru 35-40 de minute, căt să se călească frumos "pătura".
Se pregătește acum ultima "pătură", aceea care va da "fața". Se bat ca pentru omletă 2 ouă. Adăugăm smântâna și omogenizăm. Când au trecut cele aproximativ 40 de minute scoatem tava din cuptor și turnăm rapid amestecul de ouă cu smântână. Ca să-i fac fața extraordinar de arătoasă, mai pumen încă un strat făcut din felii de brânză topită. Așa vom știi cum să porționăm frumos bucățile de varză-n pături. Ornăm cu inele de ardei și eventual cârnaț si mai dăm tava la cuptor pentru încă vreo 10-15 minute.
Ta-daaaaam!
Asta a fost varza noastră-n pături (ați aflat că pături mai înseamnă și straturi, a.k.a layers; btw. întrebare de concurs: câte pături avea varza? :D).
Să vă fie de bine, iar dacă v-a plăcut mai poftiți că mai avem. Avem și desert, saloane, îs de jeleu cu ciocolată, nu vă sfiiți!
marți, 17 august 2010
Tocăniță de pui cu ciuperci
INGREDIENTE:
-1 ceapă
-1 piept de pui
-1 conservă de ciuperci
-1 lingură de făina
-1 lingură de smântână
- 2-3 linguri de ulei
-pătrunjel, sare, paprika, piper, usturoi
Se distuie in ulei ceapa, pieptul de pui tăiat cubulețe și ciupercile. Se adaugă lingura de făină, se amestecă. Dacă mai trebuie se mai adaugă puțină apă, dar de regulă lasă apă atât carnea cât li ciupercile. Adăugăm smântâna și dăm focul foarte mic. Presărăm sare, paprika, piper, usturoiul și pătrunjelul tocat . Gata!
Până se răcorește puțin mâncărica, puteți face și o mămăliguță, că merge foarte bine cu tocanița.
Poftă maaaaare!
P.S. Mâncărica e low carb, dar fără mămăliguță, off course!
P.S. Mâncărica e low carb, dar fără mămăliguță, off course!
vineri, 26 decembrie 2008
Frigărui
INGREDIENTE:
-500 g file de piept de pui
-500 g pulpă de porc
-300 g jambon afumat
-2 roșii mari
-2 ardei mari
-250 g ciuperci
-1 pahar de iaurt
-2 kiwi
-1 ceapă potrivită
-vedețuri+condimente (piper, boia, sare, praf de usturoi etc)
Se prepară o marinată astfel: se toacă ceapa solzisori, se rade pe răzătoarea marea kiwi-urile, se toarnă și iaurtul, și se asezonează cu verdețurile de provence și cu condimentele. Se amestecă toate și se obține o cremă.
Se toacă bucățele carnea și se pune la marinat. Legumele se toacă și ele. Bețele de frigărui se pun la înmuiat, ca să nu se ardă prea tare în timpul friptului.
Ardeiul:
Roșiile:
Ciupercuțele:
Porcul marinat:
Puiul marinat:
Jambonul afumat:
Bețele înmuiate:
După ce s-a marinat carnea preț de 2 ore la frigider, se începe asamblarea frigăruilor, intercalându-se bucățele de carne de porc, cu legume și carne de pui. Trebuie avut grijă ca întodeauna lângă carnea de pui să fie o bucată de carne mai grasă de porc.
Se încinge grătarul și se pregătește în apropierea lui o pensulă cu care vom unge, din când în când, cu ulei fiecare frigăruie.
Gata:
Am făcut și două frigărui vegetariene:
Le-am asezonat cu gogoșari murați, drept pentru care papilele au luat-o razna!
S-aveți poftă! :-)
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




















































